Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę

Cierpliwość i wytrwałość mają magiczne działanie – dzięki nim trudności znikają, a przeszkody ulatniają się

Sukces wydaje się być w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują

Z jakich czynności składa się diagnostyka maszyn i urządzeń przemysłowych?

Aby maszyny wykazywały się maksymalną skutecznością i sprawnością konieczna jest profesjonalna diagnostyka oraz znajomość ich specyfikacji technicznych. Informacja na temat stanu technicznego jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

Wyważenie dynamiczne wirników wentylatorów i turbin w łożyskach własnych

Wirnik to część maszyny wirująca wokół osi. Turbina to silnik przepływowy, którego zadaniem jest zwiększenie mocy samochodu.

Niewyważenie wirnika często prowadzi do uszkodzenia maszyny. Do tego typu prac używana jest wyważarka stacjonarna, która pozbywa urządzenie niewywagi. Dzięki temu masa rozkłada się w prawidłowy sposób. Proces przeprowadza się w celu zmniejszenia sumy niewyważeń poprzez pozbycie się nadmiaru materiału z wirnika. Gdy proces zostanie przeprowadzony prawidłowo, części wracają do prawidłowej i cichej pracy.

Wyważenie turbiny również jest niezwykle ważnym procesem. Doprowadzenie do jej uszkodzenia może m.in. prowadzić do zerwania oleju w łożyskach.

wyważenie wirników

Diagnostyka maszyn wirujących

W przemyśle produkowane są m.in. maszyny wirujące, które stosuje się w energetyce. Regularne sprawdzanie pozwala na ocenienie stanu technicznego i ewentualne wykrycie uszkodzeń. Dzięki temu urządzenie przez dłuższy czas będzie działało sprawnie. Profesjonalna metoda pomiarów i analiza drgań pomaga w uniknięciu ewentualnych awarii. Dzięki stałej diagnostyce można uniknąć również dodatkowych kosztów utrzymania.

Pomiary drgań

Gdy stan maszyny znacznie się pogarsza, należy zastosować proces pomiaru drgań. To on umożliwia zidentyfikować wszelkie szkody we wczesnym stadium. Do tego typu procesów wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia. Dzięki temu możliwe jest przedłużenie żywotności agregatów (jeśli oczywiście pomiary są wykonywane regularnie).

Identyfikacja maszyn krytycznych

W przeprowadzeniu właściwej identyfikacji maszyn krytycznych potrzebne jest przede wszystkim prawidłowa analiza. Każdy indywidualny proces musi zostać wzięty pod uwagę. Wykonywana jest matryca krytyczności maszyn oraz szczegółowa weryfikacja dotycząca utrzymania ruchu w przypadku maszyn krytycznych. Dodatkowo zostają spisane stany magazynowe w częściach zamiennych.

Ocena stanu łożysk SPM

Jednym z najczęstszych powodów awarii urządzeń przemysłowych jest uszkodzenie łożyska. Łożyska są jednym z podstawowych elementów maszyn, a odpowiedzialne są za przenoszenie ruchu i siły. Dzięki ich działaniu zmniejsza się tarcie, a maszyna ma ułatwioną pracę.

Uszkodzenia łożysk mogą być spowodowane przez działanie różnych czynników. Mogą to być m.in. zużycie eksploatacyjne, nadmierne drgania czy błędy montażowe. W celu ich uniknięcia konieczne jest częste sprawdzanie, w jakim stanie są węzły łożyskowe. Dzięki temu termin ewentualnej naprawy maszyny jest łatwy do określenia i pomaga w jej prawidłowej pracy.

Metoda impulsów udarowych, czyli SPM, to jedna z najczęściej używanych metod do sprawdzenia stanu łożysk. Poziom prędkości uderzeń jest porównywany z właściwym stanem pracy łożyska. Podczas użycia metody SPM mierzone są impulsy udarowe z obszaru rezonansowego czujnika drgań. Gdy łożysko jest zużyte, elementy toczne i bieżnia uderzają się wzajemnie. W czasie pomiaru jest to wykrywane i zamieniane na impulsy elektryczne.

Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę

Kontakt

Proponujemy nawiązanie stałej współpracy w wyżej wymienionym zakresie.

Dane kontaktowe

Telefon:
+48 509 399 198

E-mail:
intertechservice@intertechservice.pl