Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę

Cierpliwość i wytrwałość mają magiczne działanie – dzięki nim trudności znikają, a przeszkody ulatniają się

Sukces wydaje się być w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują

Serwisowanie turbin wiatrowych


Czym jest turbina wiatrowa?

Turbina wiatrowa często mylona jest z elektrownią wiatrową — tak naprawdę jest ona jej elementem. Posiada wiele zamiennych nazw, takich jak np. generator wiatrowy, wieża wiatrowa czy silnik wiatrowy. Głównymi elementami budowy turbiny są: wyjście do sieci elektroenergetycznej, wieża, serwomechanizm kierunkowania elektrowni, generator, gondola, łopaty wirnika, siłownik mechanizmu przestawiania łopat, hamulec postojowy, skrzynia przekładniowa oraz wiatrownik.

Zadaniem turbiny wiatrowej jest zamiana energii kinetycznej wiatru na pracę mechaniczną w postaci obrotów wirnika oraz jego łopat. Czasem zdarza się, iż niektóre elementy przestają prawidłowo działać i wymagają naprawy. Serwisowanie silnika wiatrowego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, gdyż poszczególne części instalacji mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia (zarówno np. spalenie się danej części, jak i jej upadek na powierzchnię ziemi). Potrzebna jest więc fachowa i solidna renowacja.

Jakie mogą być usługi serwisowe?


Ogólny przegląd

Każde urządzenie prędzej czy później potrzebuje przeglądu technicznego. Usługa ta sprawdza, czy poszczególne elementy działają, jak należy i czy nie potrzebne im usprawnienie. Producenci turbin zalecają najczęściej przeglądy półroczne bądź roczne.

Usuwanie usterek

Gdy na przeglądzie technicznym okaże się, że dana część jest popsuta, często zdarza się, że usterkę należy usunąć. Czasem wadliwe elementy widać z zewnątrz — każda osoba może to zgłosić. Ważne jest, żeby narzędzia używane podczas naprawy były okresowo wymieniane na nowe, zgodne z obowiązującymi zasadami BHP.

Serwisowanie turbin wiatrowych

Inspekcja łopat

Poprawne działanie łopat turbin wiatrowych jest kluczowe w jego odpowiednim funkcjonowaniu. Są one stale przytwierdzone do wirnika, dlatego kontroluje się je bez ich zdejmowania. Istnieją dwie główne metody sprawdzenia łopat tzw. wiatraka, tj. za pomocą dostępu linowego bądź lunety optycznej. Drugi sposób jest statyczny i bardziej bezpieczny, gdyż patrzy się na łopatę przez specjalny monokular, który powiększa obraz. Dzięki temu sporządza się specyfikację techniczną. Dostęp linowy z kolei to zadanie dla specjalnie wykwalifikowanych ludzi, którzy nie mogą mieć lęku wysokości. Podwieszani są oni na specjalnych linach na elementach turbiny, by z bliska przyjrzeć się jej łopatom (praca ta odbywa się w zakresie alpinizmu przemysłowego).

Niepoprawne ustawienie generatora wiatrowego, czyli osiowanie

Często przyczyną awarii może być niepoprawne zamocowanie jej elementów, co wiąże się ze złym ustawieniem. Skutkować to może nie tylko wysokim zużyciem energii elektrycznej, ale także przegrzewaniem się sprzęgieł i łożysk, poluzowaniem śrub mocujących, nadmiernymi drganiami, ale także wszelakimi awariami wałów, uszczelnień i łożysk.

Wymiany łożysk i oleju

Należy wymieniać olej w skrzyni przekładniowej i układach hydrauliki, by nadawał się do ciągłej eksploatacji, a łopaty ciągle pozostawały w ruchu. Podobnie jest z łożyskami — nadmiernie zużyte nie są w stanie zagwarantować płynności obrotów.

Serwisowanie turbin wiatrowych jest więc zadaniem dla wykwalifikowanych w tym kierunku specjalistów. Dzięki ich pomocy turbina z pewnością będzie w bardzo dobrym stanie i będzie działała nienagannie jeszcze przez wiele lat.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego serwisu. Pełny zakres usług, wykonywanych przez naszych fachowców, znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę

Kontakt

Proponujemy nawiązanie stałej współpracy w wyżej wymienionym zakresie.

Dane kontaktowe

Telefon:
+48 509 399 198

E-mail:
intertechservice@intertechservice.pl