Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę

Cierpliwość i wytrwałość mają magiczne działanie – dzięki nim trudności znikają, a przeszkody ulatniają się

Sukces wydaje się być w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują

Znaczenie kompresorów w przemyśle

Czym jest kompresor?

Kompresor jest rodzajem sprężarki, stosowanej przede wszystkim w zakładach przemysłowych lub produkcyjnych, a także w warsztatach rzemieślniczych. Jego zadaniem jest sprężanie powietrza oraz innych gazów do odpowiedniego ciśnienia lub wymuszenie ich obiegu. Kompresor zasysa powietrze, a następnie podwyższa jego ciśnienie do pożądanych parametrów.

Zastosowanie kompresorów w przemyśle

Uzyskane przy pomocy kompresora powietrze, stosowane jest jako napęd do różnorodnych narzędzi. Kompresory umożliwiają usprawnienie szeregu prac, takich jak: nadmuchiwanie opon i innego sprzętu, malowanie ciśnieniowe, zasilanie narzędzi pneumatycznych, wkręcanie śrub lub piaskowanie.

Budowa kompresora

Najpopularniejszą, a zarazem najprostszą wersją kompresora jest kompresor tłokowy. Najważniejszy jest w nim cylinder, wewnątrz którego znajduje się tłok. Kompresor zasysa powietrze, a następnie dzięki mechanizmowi korbowemu w ruch wprawiany jest tłok. To właśnie on zmniejsza objętość powietrza, co w efekcie zwiększa jego ciśnienie. Jest to najtańszy rodzaj kompresora, niskie są również koszty jego naprawy i serwisowania. Pomimo łatwej obsługi, wymaga on jednak przerw w pracy, a jego działanie jest głośne. Tego typu kompresory umożliwiają zwiększenie ciśnienia powietrza do 5-6 barów. Jednak ten poziom ciśnienia często okazuje się niewystarczający w przemyśle. Właśnie dlatego w specjalistycznych warsztatach stosuje się również inne rodzaje kompresorów lub kompresory tłokowe sprężające dwustopniowo.

Rodzaje kompresorów

Zastosowanie kompresorów w przemyśle różni się od tego w gospodarstwach domowych. Wybór odpowiedniego kompresora jest niezwykle istotny, by proces produkcji był usprawniony i odpowiednio zoptymalizowany. Kompresory ze względu na ich budowę można podzielić na dwie grupy — wyporowe oraz przepływowe.

Znaczenie kompresorów w przemyśle

Kompresory wyporowe

Należą do nich kompresory tłokowe, ale również śrubowe, spiralne, membranowe, łopatkowe oraz te z wirującymi tłokami. Przy pomocy znajdującego się w części napędzanej elementu, zasysają powietrze lub gaz, a następnie tłoczą jego objętości w postaci kolejnych porcji.

Kompresory przepływowe

To głównie kompresory diagonalne, wirowe, promieniowe, osiowe, a także te typu Comprex. Stosuje się w nich wirnik, który obraca się z dużą szybkością, wykorzystując przepływ strumienia powietrza. Używa się ich w instalacjach, w których istotne jest duże natężenie przepływu.
Kompresory dzieli się również ze względu na zastosowanie w nich oleju. Wyszczególnia się ich dwa rodzaje — olejowe oraz bezolejowe.

Kompresory olejowe

Tłok smaruje się w nich olejem w celu zredukowania tarcia. Wiąże się to jednak z tym, iż niewielka ilość oleju może dostać się do powietrza lub gazu, który jest sprężany. W niektórych przypadkach uniemożliwia to jego dalsze zastosowanie. Kompresory olejowe są ciężkie, posiadają jednak kółka, które ułatwiają ich transport. Cechuje je wydajność i łatwość serwisowania.

Kompresory bezolejowe

Ich tłoki mają niski współczynnik tarcia, nie wymagają więc smarowania olejem. Zastosowanie znajdą więc tam, gdzie wymagane jest czyste, pozbawione oleju oraz innych substancji chemicznych powietrze. Ich wadą jest mała wytrzymałość — zużywają się dość szybko, a ich naprawa jest trudna.
Wybór właściwego kompresora zależy przede wszystkim od zadania, które ma spełniać sprężarka. Liczne rodzaje kompresorów umożliwiają jednak znalezienie takiego, który najlepiej sprawdzi się w zakładach przemysłowych i produkcyjnych.

Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę

Kontakt

Proponujemy nawiązanie stałej współpracy w wyżej wymienionym zakresie.

Dane kontaktowe

Telefon:
+48 509 399 198

E-mail:
intertechservice@intertechservice.pl